|  Log ind
  Søg/Ujaruk/Search
Kalaallisut
GA   GE's Sekretariat

Foreningens daglige drift varetages af et sekretariat, der ledes af en af bestyrelsen ansat direktør.
 
Sekretariatet varetager de interne administrationsopgaver i foreningen, men deltager herudover i mange eksterne opgaver i såvel fast som ad hoc udvalgsarbejde i forbindelse med lovforberedende arbejde i Selvstyret, ligesom sekretariatet forbereder og gennemfører overenskomstforhandlinger i samarbejde med brancheudvalgene.

Sekretariatet er beliggende i Nuuk, på følgende adresse:

Grønlands Erhverv
Jens Kreutzmannip Aqq. 3
Postboks 73
3900 Nuuk

Telefon: (+299) 32 15 00
Telefax: (+299) 32 43 40
e-mail:
ga@ga.gl

Den daglige åbningstid er mellem 8.00 og 16.00
NB: GMT -3 timer

Følgende personer er ansat i sekretariatet

 

 

 
 
       

 Direktør
 Brian Buus Pedersen

 Direkte tlf: 36 37 10
 e-mail: pedersen@ga.gl 

 Sekretariatschef
 Juridisk  konsulent
 Karsten Klausen

 Direkte tlf: 36 37  11
 e-mail: klausen@ga.gl

       

 Kommunikationskonsulent
 Erik Holmsgaard

 Direkte tlf: 36 37 15
 e-mail: erik@ga.gl

 Juridisk konsulent

 Lars Krogsgaard- Jensen

 Direkte tlf: 36 37 12
 e-mail: lars@ga.gl 

       

 Konsulent
 Bent Sørensen
 
 Direkte tlf. 36 37 13
 e-mail: bent@ga.gl

 

 

 Bogholder
 Louise Mikiassen  Kristiansen

 Direkte tlf: 36 37  19
 e-mail: kristiansen@ga.gl

       
 

 

 Direkte tlf. 36 37 22
 e-mail: 

 

TNI-elev
 Henni Hansen

 Direkte tlf: 36 37  17
 e-mail: hansen@ga.gl

       

 

 

 

 
 
     
       

 

 Udskriv   
Grønlands Arbejdsgiverforening  |  Jens Kreutzmannip Aqq. 3  |  Postbox 73  |  3900 Nuuk  |  Tel. 32 15 00  |  Fax. 32 43 40